Восени в саду перед господарем постають такі головні завдання: обрізка і пересадження плодових дерев і чагарників; обрізка і розмноження квітучих багаторічників і чагарників; посадка весняних цибулинних; укриття та утеплення зимуючих рослин; збір опалого листя і осіннє прибирання в саду.
Аби плодові дерева стабільно плодоносили, потрібно забезпечити їм достатній догляд впродовж усього сезону. Особливо важливими для цього є осінні заходи. В осінні місяці садівники проводять заключні заходи з обробки та удобрення ґрунту. Всі підготовчі роботи мають бути закінчені до настання стабільного похолодання.
Одним із важливих заходів в цей період є обрізка. Неочищені вчасно дерева частіше уражаються шкідниками, а лікування їх проводиться довго і складно.
По закінченню сезону ґрунтовно обрізають не всі плодові дерева. Якщо рослини погано переносять холод, у них низька зимостійкість, обрізати їх не рекомендується. Так, восени можна обрізати сливи, яблуні, груші. А іншим породам восени роблять тільки санітарну обрізку. А повноцінно процедуру проводять навесні.
Існують основні правила обрізки дерев:
- під час зрізування гілок не можна залишати пеньків і робити глибоких та широких ран. При таких зрізах вони дуже погано заживають;
- вкорочувати гілочки треба над бруньками із зовнішнього боку крони;
- інструмент для обрізки дерев має бути досить гострим.
- Обрізку дерев в осінній період проводять наступним чином:
- спочатку видаляють великі сухі і зламані гілки, а також гілки, що ростуть у напрямку зони основного росту крони;
- вирізають найслабші гілки та гілки, які близько розташовані одна до іншої;
- зрізають гілки, які ростуть під дуже гострим кутом;
- пошкодження, які завдають деревам обрізанням, необхідно обробити і замазати фарбою на масляній основі або варом садовим;
- після закінчення робіт обов’язково прибрати зрізані гілки з ділянки і спалити їх; при обрізанні треба пам`ятати, що заражені гілки потрібно зрізати або повністю, або до початку незараженої зони.
Укриття та утеплення зимуючих рослин
Молодим саджанцям та теплолюбним культурам необхідне укриття від зимових морозів. Компактні кущі й молоді саджанці можна повністю укрити спеціальним покривним матеріалом. Утеплювати кущі потрібно не раніше, ніж мінусова температура у 8-10 градусів стане стабільною.
Для повного укриття кущів утеплюючі матеріали (наприклад, тирса) потрібно насипати горбком, а зверху укласти спеціальне покриття або звичайний поліетилен, притиснувши краї камінням або цеглою. Особливо цінні сорти варто попередньо накрити дерев’яним каркасом.
Для утеплення коренів молодих рослин можна засипати пристовбурне коло компостом, тирсою або сухим торфом. Для захисту від гризунів стовбури можна обернути.
Прибирання саду
Важливою частиною при підготовці саду до зимового періоду є прибирання. Перед тим, як підготувати сад до зими остаточно, потрібно обов’язково навести в ньому порядок, а саме на кронах дерев і кущів.
Опале листя, залишки рослинності та суху траву можна укласти в компостну купу. Але пам’ятайте: їх шар повинен бути не більше 10 – 15 см, а поверх треба обов’язково насипати товстий шар землі або торфу (не менше 30 см).
Про те, як підготувати садові дерева до зими, знають і досвідчені садівники, і початківці. Але коли приходити осінь, багато важливих процесів упускаються. Через це в наступному році можна отримати слабкі дерева, які уповільнені в зростанні і дають поганий врожай. Усі заходи з підготовки дерев до зими потрібно провести, щоб максимально підготувати їх до несприятливого періоду. Так деревам буде легше пережити холоди, щоб навесні знову вступити в активну фазу росту і плодоношення.