Оновлений реєстр лікарських засобів за програмою Уряду «Доступні ліки»

Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.08.2023 № 1495 «Про затвердження Переліків лікарських засобів і медичних виробів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 10 серпня 2023 року» оновлено перелік лікарських засобів за програмою Уряду «Доступні ліки». Програмою передбачено забезпечення громадян безкоштовними лікарськими засобами або за незначну доплату при серцево-судинних та цереброваскулярних захворюваннях, цукровому діабеті, нецукровому діабеті, хронічних хворобах нижніх дихальних шляхів, розладах психіки та поведінки, епілепсії, хворобі Паркінсона. До того до вказаної програми включено лікарські засоби для осіб у посттрансплантаційному періоді, лікарські засоби для лікування болю та надання паліативної допомоги, тест-смужки для визначення рівня глюкози для індивідуального глюкометра.

Наказ набирає чинності з 31 серпня поточного року.

До вказаного реєстру входять 486 лікарських засобів, до яких включено 72 препарати інсуліну, 9 комбінованих препаратів, 411 інших лікарських засобів та 23 медичні вироби (тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові).

Нагадуємо, згідно з п. 12 Порядку реімбурсації лікарських засобів та медичних виробів, реалізація лікарських засобів та медичних виробів, які підлягають реімбурсації та закуплені до дати затвердження МОЗ оновлених переліку лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, та переліку медичних виробів, які підлягають реімбурсації, здійснюється за цінами та у порядку, що застосовувалися до дати затвердження МОЗ зазначених переліків, протягом 30 календарних днів з дати початку їх дії.

Сектором контролю за регульованими цінами управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами здійснюється щомісячний моніторинг цін на лікарські засоби за програмою Уряду «Доступні ліки». Моніторингом досліджується правильність застосування цін на лікарські засоби виробниками, постачальниками та роздрібні ціни в аптечних закладах.

За сім місяців 2023 року надано інформацію на лікарські засоби 972 рази та моніторингом охоплено ціни на такі засоби в кількості 46 473.

Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, знаходиться у вільному доступі на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я. В реєстрі зазначаються граничні оптово-відпускні, роздрібні ціни та розміри доплати за упаковку.

У разі виникнення питань щодо правомірності зростання роздрібної ціни при реалізації вказаних лікарських засобів пропонуємо звертатися із відповідним зверненням до Головного управління Держпродспоживслужби (адреса – просп. Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003; е-mail: dpssmykolayiv@dpssmk.gov.ua).

У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним.

При цьому, згідно з пунктом 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставою для здійснення позапланових заходів є обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб’єктом господарювання її законних прав. Задля можливості звернення до центральних органів виконавчої влади за отриманням дозволу про здійснення позапланового заходу у зверненні бажано зазначити найменування суб’єкта господарювання, його організаційно-правова форма (ТОВ, ПП тощо), адреса та, у разі наявності, документальне підтвердження порушення державних регульованих цін (чеки, рахунки, фотофіксація, тощо).

У разі отримання всієї необхідної інформації, з метою запобігання можливих порушень вимог законодавства у сфері ціноутворення, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області буде вжито вичерпних заходів.