Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людей, яке викликає нейротропний вірус сказу. Воно є смертельно небезпечним, адже вражає центральну нервову систему людини. Якщо не отримати допомогу та почати лікування вчасно, летальність сказу сягає 100%.
Джерелом і збудником захворювання є усі теплокровні тварини. З-поміж свійських тварин носіями сказу часто є собаки й коти, у дикій природі – це вовки та лисиці. Інфікуватися збудником від хворої на сказ тварини можна через:
- укус;
- подряпину та мікроушкодження шкіри;
- потрапляння зараженої слини на слизові оболонки. Інкубаційний період у людини зазвичай триває від 7 днів до 3 місяців.
Перші симптоми хвороби – поколювання, свербіння у місці укусу. Також можуть виникати симптоми, що нагадують грип, – лихоманка, головний біль, м’язові болі, втрата апетиту, нудота і втома.
Через кілька днів розвиваються неврологічні симптоми:
- дратівливість та агресивність;
- хаотичні рухи та збудження;
- розгубленість, галюцинації;
- м’язові спазми і незвичайні пози;
- судоми;
- слабкість або параліч (коли людина не може перемістити частину тіла);
- надзвичайна чутливість до яскравого світла, звуків або дотику;
- вироблення надміру слини, м’язові спазми в горлі, утруднене ковтання;
- страх задихнутися, гідрофобія (водобоязнь).
На стадії виражених неврологічних симптомів, шанси врятувати пацієнта є дуже низькими.
Протипоказів до екстреної вакцинації проти сказу нема! Вчасне введення вакцини надзвичайно важливе, адже лікування сказу не існує.
З метою забезпечення стабільної епізоотичної ситуації на території Новоодеської міської територіальної громади створено робочу групу по боротьбі зі сказом свійських тварин в складі фахівців Миколаївської районної державної лікарні ветеринарної медицини, Миколаївського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, Миколаївського районного управління поліції відділення поліції №6 Головного управління Національної поліції в Миколаївській області.
Керівним складом проведена роз’яснювальна робота, роздано пам’ятки по боротьбі зі сказом та проведена безкоштовна вакцинація тварин лікарями ветеринарної медицини.
За відмову від безкоштовної вакцинації тварин проти сказу передбачена адміністративна відповідальність.
Нагадуємо: укуси хатніх тварин несуть таку ж небезпеку, як і диких. У разі укусу твариною терміново зверніться до лікаря, зробіть щеплення та пройдіть всі призначені обстеження! Це може врятувати ваше життя!