Обережно! Сальмонельоз!

1

Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області повідомляє, що в м. Миколаєві погіршилась епідеміологічна ситуація щодо захворювань на сальмонельоз. Так, в  лютому 2018 року зареєстровані випадки  захворювання, збудником якого стала Salmonellaenteritidis.  Захворіло 6 осіб.

Сальмонельоз – це гостра кишкова інфекція, яка найчастіше передається з їжею. Її викликають різні мікроби з роду сальмонел. У зовнішньому середовищі ці бактерії зберігаються тривалий час:

  • в воді – до 5 місяців
  • в м’ясі – біля 6 місяців (в тушках птиці більше року)
  • в молоці  – до 20 днів
  • в вершковому маслі – до 4 місяців
  • в пиві – до 2 місяців

У таких продуктах, як м’ясо, сальмонели не лише добре зберігаються, а й активно розмножуються. Зовнішній вигляд і смак продуктів при цьому не змінюється. Копчення і соління на них практично не впливає, а заморожування збільшує терміни виживання мікроорганізмів в продуктах харчування.

Шляхи передачі сальмонельозу:

– Першоджерелом інфекції вважаються сільськогосподарські тварини – крупна рогата худоба, свині, коні, вівці, а також дикі водоплавні птахи, у яких сальмонельоз протікає безсимптомно. Ці тварини роками здатні виділяти збудника з сечею, фекаліями, молоком, слиною і бути джерелом зараження для людини, що доглядає за ними, при транспортуванні, обробці та зберіганні туш. Останнім часом несприятливі санітарні умови утримання курей призвели до почастішання випадків зараження людей на сальмонельоз через курячі яйця.

– Джерелом інфекції для людини є людина хвора на сальмонельоз, або бактеріоносій, у якого ознак захворювання немає. При зараженні від людини до людини механізм передачі переважно фекально-оральний, тобто через брудні руки, тільки в рідкісних випадках контактно-побутовий – при догляді за хворими, в тісному колективі, особливо в стаціонарі, дитячому садку.

– Великий відсоток випадків зараження людиною відбувається через продукти харчування – м’ясо птахів, тварин, риби, готові термічно необроблювані продукти – салати, фрукти, кондитерська продукція, пиво.

Механізм передачі – фекально-оральний, основний шлях передачі – харчовий, головним чином через продукти тваринного походження. Найбільш вагомі м’ясні страви, виготовленні з фаршу, м’ясні салати; менш вагоме значення мають рибні та рослинні продукти.

Сальмонельоз супроводжується підвищенням температури, нудотою, блювотою, багаторазовим рідким стільцем. Особливо важко хвороба протікає у дітей молодшого віку, осіб з ослабленим здоров’ям, літніх людей. Перші ознаки хвороби з’являються через 12-24 години після зараження, але іноді період скорочується до 6 годин або подовжується до трьох діб.

Щоб уникнути сальмонельозу:

Мийте руки перед прийманням їжі – найважливіше правило, знайоме з дитинства, але для профілактики сальмонельозу та інших кишкових інфекцій є найдієвішим.

– окремий ніж для сирого м’яса та риби – це стосується і обробної дошки, яку разом з ножем після використанням слід ретельно мити і споліскують окропом;

– не їжте погано просмажене м’ясо – м’ясо та птицю слід варити як мінімум 1 годину.

– не їжте гоголь-моголь – і не пийте сирі яйця, варити їх необхідно 10 хвилин, в разі необхідності використання сирого яйця, слід ретельно помити з милом;

– пийте тільки кип’ячене молоко;

– уникайте громадське харчування в сумнівних закладах у літній період часу;

– придбане м’ясо, рибу, птицю і кулінарні вироби з них потрібно зберігати в холодильнику тільки в упакованому вигляді, яйце – в спеціальних осередках;

– купуючи продукти харчування, потрібно звертати увагу на терміни придатності та умови зберігання на упаковці;

– пакувальний матеріал, в яких знаходилося сире м’ясо, яйце, не можна використовувати повторно;

– слід уникати дотику м’ясних і рибних напівфабрикатів з готовими продуктами, що не піддаються тепловій обробці;

– при обробленні сирого м’яса, птиці необхідно користуватися окремими обробними дошками і ножами. Після використання все треба ретельно промити з миючим засобом в проточній воді, обдати окропом і просушити. Ці дошки і ножі не повинні використовуватися для різання хліба, варених овочів, ковбаси, сиру і інших продукті;

– м’ясо, рибу, особливо птицю, після оброблення треба піддавати ретельній тепловій обробці;

– яйця перед вживанням повинні бути промиті в проточній воді і зварені круто (10 хвилин з моменту закипання). Страви з яєць, а також курей приготовані в духовці, можна вживати без обмеження. Приготованістрави, що не піддаються перед вживанням термічній обробці (заливні страви, салати, креми), слід обов’язково зберігати в холодильнику, а краще вживати в їжу відразу після приготування.