Нові вимоги до маркування та пакування насіння і садивного матеріалу

Звертаємо увагу суб’єктів господарювання, що з 27 листопада 2024 року набув чинності наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України № 1050 від   02.04.2024   «Про затвердження    вимог   до    маркування та пакування насіння та садивного матеріалу».

Нові вимоги стосуються маркування та пакування насіння, а також садивного матеріалу, яке здійснюється суб’єктами насінництва та розсадництва, фізичними особами-підприємцями та юридичними особами, які займаються виробництвом, доробкою, зберіганням та реалізацією відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал».

З набранням чинності цього наказу відбулися наступні зміни у вимогах до маркування та пакування насіння:

  1. Упаковки (контейнери) з насінням, закриті зав’язуванням або іншим способом, який дозволяє здійснювати вільний доступ до вмісту упаковки (контейнера) після остаточного закриття без видимих порушень його цілісності, підлягають обов’язковому пломбування.
  2. Маркування насіння повинно здійснюватися таким чином, щоб пошкодження або вилучення етикетки призводило до недійсності вмісту упаковки (контейнера).
  3. У процесі пакування насіння використовують призначені для цього ваги, ваги – дозатори та інше повірене ваговимірювальне обладнання. При застосуванні ваговибійних апаратів, що входять до складу насіннєочисних ліній, відхилення від зазначеної маси насіння в упаковці не повинно перевищувати 1 % для дрібнонасінних культур і 3 % для інших культур.
  4. Визначення «дрібної споживчої тари» (малі пакети) для окремих видів насіння (для багаторосткового насіння цукрових або кормових буряків та сумішей насіння встановлена максимальна маса 10 кг, бобових культур 5 кг, насіння овочевих культур 0,1 кг).
  5. Змінено вимоги до змісту етикетки для маркування партії насіння. Вони включають мінімальний розмір, колірну схему та додаткову інформацію, яку мають містити етикетки.
  6. Введення нової, помаранчевої етикетки, яка буде використовуватися виключно для партій насіння овочевих культур, що поширюються до завершення державної реєстрації сорту.
  7. Додаткові вимоги до маркування партій насіння призначені для вивезення з України до держав, які не є учасниками насіннєвих схем ОЕСР, з можливістю друку етикеток додатковою мовою та зазначенням додаткової інформації з урахуванням вимог держави призначення.
  8. Присвоєння кожній етикетці індивідуального номера для обліку, а також визначення умов присвоєння суб’єкту початку діапазону номерів етикеток для використання.
  9. Визначення умов для перепакування та перемаркування насіння, а саме: при пошкодженні упаковки, на вимогу суб’єкта або для партій, які потребують доробки.

Наказом № 1050 також установлено:

– що бланки етикеток, номери яким були присвоєні органом з оцінки відповідності, що входить до сфери управління Мінагрополітики, до набрання чинності цим наказом, можуть бути використані суб’єктами насінництва та розсадництва протягом 2 місяців після набрання чинності цим наказом;

– надання на ринку партій насіння, які промарковані та запаковані відповідно до Порядку маркування та пакування партій насіння, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10 липня 2017 року № 348, та введені в обіг до набрання чинності цим наказом або протягом 2 місяців після набрання ним чинності, не може бути обмежено чи заборонено з причин невідповідності усім чи окремим вимогам, затвердженим цим наказом.

Водночас визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10 липня 2017 року № 348 «Про затвердження Порядку маркування та пакування партій насіння і форми етикетки».

         Звертаємо увагу, що даний матеріал не є нормативно-правовим актом, а має лише інформаційний характер.