Нові правила на ринку нафтопродуктів

На період дії карантину, з 15 травня поточного року, український ринок нафтопродуктів починає жити за новими правилами: на бензини та дизельне пальне вводиться державне регулювання цін шляхом встановлення граничних рівнів торговельних надбавок.

Вказані правила пов’язані із змінами, внесеними до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

А саме, вказану постанову доповнено пунктом 414, в якому зазначено, що на період дії карантину встановлюється граничний рівень торговельної надбавки на бензини автомобільні та дизельне паливо в розмірі 7 та 5 гривень, відповідно, що нараховуються до середньої вартості 1 літра палива.

Середня вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 ppm та бензинів автомобільних GASOLINE 10 ppm визначається Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та оприлюднюється на офіційному веб-сайті вказаного міністерства щомісяця до 3, 13 і 23 числа.

Слід зазначити, що торгівля бензинами автомобільними і дизельним паливом за цінами, сформованими із перевищенням граничного рівня торгівельних надбавок, нарахованих до  середньої вартості 1 літра палива, є порушенням законодавства про ціни і ціноутворення.

Відповідно до ст.20 Закону України про ціни і цінотворення» до суб’єктів господарювання, які порушують вимоги щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання, та штрафу у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.