Нові норми “бездимного” законодавства

Щоб мінімізувати шкідливий вплив тютюнопаління на здоров’я населення, Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» (далі – Закон).

Насамперед, Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» прирівнює електронні цигарки до звичайних, зокрема забороняє рекламу, спонсорство та стимулювання продажу таких виробів. Крім цього, запроваджене спеціальне маркування про шкідливість: на упаковках тютюнових виробів для куріння, упакуванні електронних сигарет, заправних контейнерів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Статтею 10, 101 Закону зазначено, що забороняється використовувати смакові та ароматичні добавки (фруктові, ягідні) як компоненти звичайних чи електронних сигарет (можуть знаходитись в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання, але не довше 11 липня 2024 року.) Урядовці пояснюють це тим, що такі компоненти найчастіше приваблюють дітей та молодь, які через ці добавки можуть не до кінця усвідомлювати шкідливий вплив паління на організм. У разі порушень цих вимог передбачена штрафна санкція у розмірі двадцять тисяч гривень, за повторне порушення протягом року – п’ятдесят тисяч гривень.

Щодо приміщень закладів ресторанного господарства:

Забороняється розміщення попільничок чи кальяну або куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства. За недотримання цієї норми Закону, відповідно ст. 20 Закону, передбачено  штрафну санкцію у розмірі  три тисячі гривень, а в разі повторного вчинення протягом року таких порушень – п’ятнадцять тисяч гривень;

До того ж має розміщуватись наочна інформація, що складається з графічного знака про заборону куріння і тексту такого змісту: “Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!”.

Також звернемо увагу всіх суб’єктів господарювання (розповсюджувачів та рекламодавців) на необхідність дотримання вимог оновленого законодавства про рекламу та приведення змісту реклами на рекламоносіях у відповідність до вимог законодавства, оскільки відповідно ч.1 ст. 22 Закону України «Про рекламу» забороняється будь-яка реклама та стимулювання продажу тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням.

Про факти виявлення вказаних порушень у закладах на території Миколаївської області просимо інформувати Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою:  пр-т. Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003, тел. (0512) 30-43-25, (0512) 30-43-14, E-mail: dpssmykolayiv@dpssmk.gov.ua, офіційний вебпортал: www. dpssmk.gov.ua.