Тютюновий дим шкодить здоров’ю не тільки курця, а й людей, що його оточують. Хоча зазвичай курці намагаються позбавити інших диму, більшість людей не знає, що 80% отруйного тютюнового диму невидимо.
Яка ж відмінність пасивного куріння від активного.
Активне куріння-людина свідомо споживає тютюнові вироби.
Пасивне куріння – некуряща людина знаходиться в середовищі, забрудненому тютюновим димом. Забрудненнями тютюновим димом називають отруйний дим, що видихається курцем, що виходить з сигарети дим з отруйними тютюновими хімікатами, а також отруйні хімічні частинки, що осіли на поверхнях, що виникли при згорянні тютюнового диму і відокремлюються від меблів та підлоги.
Небезпека пасивного куріння пов’язана і зі споживанням інших курильних продуктів, схожих з тютюном, наприклад, кальян або е-сигарета.
Сьогодні ми говоримо про пасивне куріння вже не лише у контексті тютюнового диму. Поряд із звичайними сигаретами у вжиток увійшли й інші курильні тютюнові вироби, такі як вироби з тютюну та кальяни, що нагрівається, а також аналогічні вироби, такі як електронні сигарети. Використання цих продуктів також несе у собі ризик пасивного куріння. Наприклад, аерозоль, що виділяється електронними сигаретами, не є тютюновим димом, але все ж таки містить різні хімічні сполуки, що загрожують здоров’ю як курця, так і оточуючих.
Якщо основний потік, тобто затягування, що вдихається при курінні містить 30-45% речовин, що утворюються при згорянні тютюну, то побічний потік, тобто дим, що видихається при курінні разом з димом, що утворюється при згорянні сигарети, містить вже 55-70% речовин, що утворюються при згорянні тютюну.
У побічному потоці порівняно з основним потоком в 3,5раза більше смол, в 6,8 чадного газу.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), майже половина всіх дітей страждає від тютюнового диму, оскільки 1,2 млрд. дорослих курять. Всесвітньою організацією охорони здоров’я було зроблено висновок про те, що пасивне куріння у дітей викликає захворювання на бронхіт, пневмонію, кашель, напади астми, запалення середнього вуха, раптову дитячу смерть і, можливо, пошкодження серцево-судинної системи та нейробіологічні відхилення.
Маленькі діти особливо уразливі до дії пасивного куріння. Діти страждають від тютюнового диму в основному через куріння батьків та інших членів сім’ї. Основним джерелом є материнське куріння, яке негативно впливає на здоров’я дитини, як під час вагітності, так і в перші місяці після пологів, коли мати постійно знаходиться поряд з дитиною.
Дослідження показали, що ймовірність респіраторних захворювань у дітей з матерями, що палять, з 1,7 рази вище, ніж у дітей, чиї матері не курять. Батьківське куріння призводить до збільшення ризику респіраторних захворювань у 1,3 рази.
Материнське куріння під час вагітності є основною причиною раптової смерті дитини грудного віку під час сну та інших негативних наслідків для здоров’я, таких як недостатня вага при народженні та низька життєва ємність легень.
Крім того, в документах ВООЗ вказується, що пасивне куріння під час вагітності призводить до того, що у жінок, що не палять, народжуються діти з низькою вагою, а також зростає ризик смерті дитини в грудному віці. Найбільш поширеним хронічним захворюванням у дитинстві є астма. У дітей батьків, що палять, зростає ризик захворювань астмою та появи респіраторних симптомів (задишка, порушення дихання та мокротиння).
Пасивне куріння дітей також пов’язують із гострою та хронічною хворобою середнього вуха. Дослідження щодо впливу куріння батьків на виникнення хвороби середнього вуха в дітей віком показують, що ризик виникнення хвороби підвищується 1,2-1,4 разу.
Є дані досліджень про те, що є стійкий зв’язок між пасивним курінням та раком носової порожнини у дітей. Серед інших захворювань, пов’язаних з пасивним курінням та потребують подальшого вивчення, слід виділити такі:
- мимовільні аборти
- негативний вплив на поведінку дітей та їх здатність до навчання
- менінгококові інфекції у дітей
- різні ракові хвороби та лейкемію у дітей
Внаслідок тяжких наслідків забруднення довкілля тютюновим димом для здоров’я ВООЗ закликала до захисту дітей від пасивного куріння. Для досягнення поставленої мети необхідні серйозні зусилля, щоб переконати вагітних жінок не палити; також слід скоротити загальне споживання тютюнових виробів. Треба завжди пам’ятати, що здоров’я дітей може суттєво покращитись, якщо батьки перестануть курити після народження дитини.
Нині відомо, що пасивне куріння призводить до різних наслідків здоров’я, зокрема і фатальним. Смертність від інфарктів та інсультів, раптова смерть дитини грудного віку, рак легень та рак носоглотки причино пов’язані з пасивним курінням. Серйозний вплив на здоров’я дітей мають захворювання на астму, загострення астми, бронхіт і пневмонія, інфекція середнього вуха, хронічні респіраторні симптоми, і низька вага при народженні.
За міжнародними дослідженнями в Україні щороку від пасивного куріння гине близько 13 тисяч людей. Щоб громадянам було легше контролювати своє право на бездимне середовище в Україні запрацювала онлайн-платформа – nosmoking.phc.org.ua. Там можна подати скаргу, якщо хтось порушує антитютюнове законодавство.