Догляд за посівами озимої пшениці в осінній період

Озима пшениця – це культура, яка отримала широке поширення не тільки в харчовій промисловості, a й в багатьох інших галузях. Проте багатий урожай можна отримати лише при належному догляді й дотриманні рекомендацій по вирощуванню пшениці.

Догляд за посівами озимої пшениці слід починати восени відразу ж після появи сходів. Основними способами догляду за посівами є забезпечення рослин достатнім живленням, в тому числі макро- та мікроелементами, та моніторинг фітосанітарного стану, за результатами якого проводять заходи захисту рослин.

У осінній період рослини озимої пшениці споживають відносно невелику кількість елементів живлення, але дуже чутливі до їх нестачі, особливо фосфору. В цей період для доброго росту та перезимівлі рослини мають бути забезпечені помірним азотним живленням і достатнім фосфорно-калійним. Фосфорне живлення підсилює розвиток кореневої системи, підвищує енергію кущення, сприяє кращому поглинанню азоту. Це створює сприятливі умови для нормального розвитку рослин, підвищує стійкість проти низьких температур у зимовий період. А достатнє калійне живлення сприяє нагромадженню в рослинах цукрів. Норми добрив встановлюють виходячи за планової врожайності, родючості ґрунту та сортових особливостей культури. Азотні добрива з осені вносять лише при посіві. Озима пшениця ефективно реагує і на внесення мікродобрив. Іноді нестача кількох десятків грамів одного з мікроелементів гальмує засвоєння інших елементів живлення та призупиняє підвищення врожаю навіть за високих фонів живлення макроелементами. Найважливішими мікроелементами  для пшениці є марганець, мідь, цинк. Кращому розвитку рослин в осінній період вегетації сприяє і удобрення озимої пшениці сіркою.

Восени від сходів до кущіння посіви озимої пшениці заселяють і пошкоджують злакові мухи, цикадки, дротяники, хлібна жужелиця, озима совка. Хоча протруєння насіння захищає молоді проростки від шкідників все ж за тривалої теплої погоди в осінній період можливе відродження великої кількості їх, тому виникає потреба захисту посівів у цей період. Для цього проводять крайове або суцільне обприскування інсектицидом, ураховуючи спектр дії. Боротьбу зі шкідниками слід проводити виходячи з обстежень посівів, враховуючи при цьому економічні пороги чисельності.

За умов теплої вологої погоди в осінній період у посівах озимої пшениці, зокрема на добрих агрофонах, створюються сприятливі умови для розвитку кореневих гнилей, септоріозу, борошнистої роси та інших хвороб. Особливу увагу слід звертати на посіви ранніх строків сівби. у випадках зараження посіви обробляють за інтенсивності ураження хворобами фунгіцидами.

Після висіву озимих, як правило, складаються сприятливі умови для розвитку не тільки сходів зернових культур, а й бур’янів. Бур’яни активно ростуть, розвиваються і входять у зимівлю, набравши значну біомасу. Критичним для контролю бур’янів восени є, як правило, ранній період росту культури, починаючи від появи проростків або сходів, під час якого бур’яни здатні конкурувати з озимою пшеницею за поживні речовини, що може послабити стан озимих. В результаті рослини в більш слабкій формі входять в  зимовий стан спокою. У зв’язку з цим, на посівах озимої пшениці ще з осені необхідно проводити обстеження. Залежно від ступеня засміченості та видового складу бур‘янів для кожного поля уточнюють агроприйоми із догляду за посівами.

В умовах затяжної осені може загострюватися проблема мишоподібних гризунів, які в зимовий період будуть зріджувати посіви. Захист посівів проводять за наявності 3-5 і більше жилих колоній на гектар через внесення в нори дозволених до використання біологічних препаратів, отруєних принад та родентицидів. Щоб ефективно захистити посіви від мишоподібних гризунів, важливо визначити домінуючі види та їх чисельність. Систематичне обстеження та вчасний захист полів від гризунів забезпечить збереження посівів та урожаю озимої пшениці.

Піклуйтеся про свої рослини зараз і вони віддячать Вам щедрим врожаєм в майбутньому.