Головною метою європейського законодавства про безпеку продовольства є забезпечення високого рівня захисту здоров’я населення та тварин, інтересів споживачів у відношенні продуктів харчування, та захист навколишнього середовища.
Усі товари, які імпортуються на митну територію Європейського Союзу повинні відповідати фітосанітарним вимогам ЄС (Директива Ради ЄС 2000/29/ЄС – встановлює вимоги, які забороняють ввезення організмів, які завдають шкоди рослинам і продуктам рослинного походження, або їх поширення на території ЄС https://dpss.gov.ua/storage/app/sites/12/uploaded-files/fitosanitarni-vimogi-krayin/radi-2000-29-es )
Директива Ради ЄС 2000/29/ЄС поширюється на наступні товари:
- Рослини: живі рослини і певні живі частини рослин, включаючи насіння. В дану категорію входять:
- Фрукти, крім заморожених при низьких температурах;
- Овочі, крім заморожених при низьких температурах;
- Бульбоплоди, бульбоцибулини, цибулини і кореневища;
- Зрізані квіти;
- Гілки з листям;
- Зрубані дерева зі збереженою листям;
- Листя;
- Культури клітинних тканин рослин;
- Живий пилок рослин;
- Дерева з бруньками, лісопильні відходи і пагони;
- Продукти рослинного походження: Продукти рослинного походження, неперероблені або пройшли просту обробку так, що вони більше не є рослинами.
Нині українці досить часто подорожують до країн ЄС. Іноді, під час прикордонного контролю громадяни стикаються з ситуацією коли в них вилучають фрукти, овочі чи інші рослини, які заборонено ввозити до Євросоюзу без фітосанітарного сертифікату.
Так статтею 11, а також Додатком XI до Імплементаційного регламенту Комісії (ЄС) 2019/2072 від 28 листопада 2019 року про встановлення єдиних умов для імплементації Регламенту (ЄС) 2016/2031 Європейського Парламенту та Ради щодо захисних заходів проти шкідливих організмів рослин та скасування Регламенту Комісії (ЄС) № 690/2008 та внесення змін до Імплементаційного регламенту Комісії (ЄС) 2018/2019 (далі – Регламент) визначено переліки рослин, рослинних продуктів та інших об’єктів, а також відповідних третіх країн походження або відправлення, для яких потрібні фітосанітарні сертифікати.
Регламентом не передбачені окремі вимоги до оформлення фітосанітарних сертифікатів у випадку ввезення рослин та рослинних продуктів у ручній поклажі громадян. Тому, якщо громадяни в своєму багажі мають навіть декілька кілограмів свіжих фруктів, овочів та інших рослин, вони повинні мати з собою фітосанітарний сертифікат для безперешкодного перетину кордону з ЄС.
Слід наголосити, що у супроводі фітосанітарного сертифікату мають перевозитись більшість відомих та поширених плодів овочів, фруктів, ягід та інших рослин чи рослинних продуктів. Лише ввезення деяких плодів можливе без оформлення фітосанітарних сертифікатів. Так, відповідно до частини С Додатку XI до Регламенту не потрібен фітосанітарний сертифікат для ввезення на територію ЄС плодів ананасів (свіжі або сушені), кокосових горіхів (свіжі або сушені, очищені або неочищені від шкірки), дуріанів, бананів (свіжі або сушені) та фініків (свіжі або сушені).
З вимогами Регламенту можна ознайомитись за посиланням https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A02019R2072-20231009
Необхідно враховувати, що фітосанітарні вимоги також стосуються дерева, що використовується для упаковки, дерев’яних платформ або нехарчових продуктів. Пакувальний матеріал як у вигляді партії, так і супровідний матеріал, експортується до ЄС за умови наявності маркування, що проводиться особою – виробником. Усі подробиці фітосанітарних вимог щодо дерев’яного пакувального матеріалу викладені у Міжнародному стандарті з фітосанітарних заходів № 15 „Вказівки щодо регулювання дерев’яного пакувального матеріалу в міжнародній торгівлі” https://mof.gov.ua/storage/files/IFRS-15_ukr-compressed.pdf. Перелік осіб, що включені в Реєстр осіб, які здійснюють господарську діяльність з виробництва та маркування дерев’яного пакувального матеріалу у Миколаївській області розміщена на офіційному сайті Головного управління Держпродспоживслужби у Миколаївській області https://dpssmk.gov.ua
У випадку необхідності оформлення фітосанітарного сертифікату суб’єкти господарювання та громадяни можуть звернутись до головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області. Інформація про порядок видачі дозвільних документів, в т.ч. фітосанітарних сертифікатів, опублікована на вебпорталі Держпродспоживслужби https://dpss.gov.ua/fitosanitariya-kontrol-u-sferi-nasinnictva-ta-rozsadnictva/fitosanitarnij-kontrol/dozvilni-dokumenti-v-sferi-fitosanitariyi-poryadok-vidachi
Детальніше про вимоги щодо торгівлі рослинами та рослинними продуктами з країн, які не входять до ЄС можна дізнатись на вебпорталі за посиланням https://food.ec.europa.eu/plants/plant-health-and-biosecurity/trade-plants-plant-products-non-eu-countries_enЗа консультацією звертайтесь в Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою:
пр-т. Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003,е-mail: dpssmykolayiv@dpssmk.gov.ua
(0512)30-43-25
(0512)30-43-14