До уваги споживачів та надавачів послуг з поводження з побутовими відходами

Контрольні заходи з питань ціноутворення на послуги з поводження з побутовими відходами засвідчили, що  окремі особи категорично відмовляються від укладання договору з надання таких послуг, мотивуючи означене тим, що у них побутові відходи взагалі відсутні. Що, начебто, вони самі утилізують відходи шляхом їх сортування, закопування в землю на своїх земельних ділянках. Однак, у містах і селах, у лісосмугах і ярах стихійні сміттєзвалища ростуть як гриби після дощу.

У такому разі суб’єкт господарювання при формуванні тарифів на послуги  з поводження з побутовими відходами застосовує  зменшені обсяги  сміття, що, в свою чергу, тягне за собою збільшення вартості одиниці послуги. Отже, такі тарифи не можуть бути економічно обґрунтованими.

Суб’єкти господарювання –  надавачі послуг з поводження з побутовими відходами докладають максимум зусиль для того, щоб споживачі уклали договори на вказані послуги. Вони надають відповідну інформацію в місцевих друкованих виданнях, викладають статті на власних сайтах, розміщують об’яви на багатоквартирних житлових будинках, ходять по оселях… Але все марно.

При цьому, мабуть, не всі знають, що особи, які ухиляються від укладання договору на послуги з поводження з побутовими відходами порушують законодавство та несуть за це відповідальність.

Так, відповідно до ч. 2. ст. 35-1 Закону України «Про відходи» власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. До джерел утворення побутових відходів стаття 1 цього ж Закону відносить об’єкти, на яких утворюються побутові відходи (житлові будинки, підприємства, установи, організації та земельні ділянки).

Закон України «Про житлово-комунальні послуги» зобов’язує  споживачів укладати договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами з суб’єктом господарювання – виконавцем вказаних послуг, визначеним рішенням органу місцевого самоврядування за результатами конкурсу. Такий суб’єкт господарювання уповноважений укладати на відповідній території договори на вказану послугу з юридичними та фізичними особами, використовуючи  спеціально обладнані для цього транспортні засоби.

Відповідно до  Правил з благоустрою території населеного пункту, які діють на відповідній території або Типових, затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства,  вивезення сміття, побутових відходів здійснюється шляхом укладення відповідних договорів із надавачами послуг. Отже,  відсутність у створювачів відходів договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами,  відноситься до порушень таких правил.

При виявленні фактів порушення правил у сфері благоустрою населених пунктів посадові особи, уповноважені на те виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад, органів внутрішніх справ, складають протоколи за ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення. За такі порушення наступає відповідальність у вигляді штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, законні заходи вплину на осіб, які ухиляються від укладення договору – є.

Тому, суб’єкти господарювання – надавачі вказаних послуг, при відмові фізичних чи юридичних осіб від укладення договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами, можуть звернутись до органу місцевого самоврядування з переліком «відмовників» для притягнення таких осіб до адміністративної відповідальності.

Саме такі спільні дії виконавців послуг та органів місцевого самоврядування спонукають безвідповідальних осіб укладати договори про надання послуг  з поводження з побутовими відходами, що буде сприяти формуванню економічно обґрунтованих тарифів та забезпеченню екологічного благополуччя територій.