До уваги споживачів і реалізаторів насіння ярих культур

Незабаром розпочнеться посівна кампанія ярих культур. Тому час подбати про якісне насіння ярих культур для отримання нового урожаю, який в значній мірі буде залежати від того, яким насінням будуть засіяні наші поля. Кожен господар повинен бути впевненим, що придбане ним насіння не підробка, а є визнаним та відповідає стандартам якості.

Купуючи контрафактне чи фальсифіковане насіння (контрафактне насіння – це насіння, яке реалізується з порушенням майнових прав інтелектуальної власності, а фальсифікат – це насіння, яке вирощене з порушенням технології або реалізовується з копіюванням упаковки та елементів маркування), аграрії стикаються з такими проблемами як погані сходи або взагалі їхня відсутність, низька врожайність та якість врожаю, різнобій сорту, хвороби.

Спеціалісти відділу контролю в сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області  нагадують,  що для посіву необхідно використовувати насіння сортів та гібридів вітчизняної і зарубіжної селекції, яке пройшло державне сортовипробування і було перевірене на посівні якості, про що свідчать відповідні документи встановленої форми, зокрема «Сертифікату, що засвідчує посівні якості насіння». Під час купівлі насіннєвого матеріалу необхідно вимагати супровідні документи. Згідно з ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості» та ДСТУ 2240-93 «Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості. Технічні умови», це – «Атестат на насіння», «Свідоцтво на насіння», «Свідоцтво на гібридне насіння».

Відповідно до ст.15 ЗУ «Про насіння і садивний матеріал» (далі Закон) насіння і садивний матеріал вводяться в обіг лише після їх сертифікації, кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами. Відповідно до ст.17 Закону – використання для сівби насіння, що не має відповідного сертифікату, забороняється. Відповідно до ст.28 Закону –  суб’єкт насінництва та розсадництва позбавляється права займатися виробництвом, реалізацією, використанням насіння і садивного матеріалу шляхом виключення з Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва у разі систематичного грубого порушення ним законодавства у сфері насінництва та розсадництва. Введення в обіг насіння та садивного матеріалу без сертифікації є порушенням норм Закону. Особи, винні в порушенні законодавства у сфері насінництва та розсадництва, несуть відповідальність згідно із Законом. Накладення стягнення не звільняє винних осіб від відшкодування збитків у випадках і порядку, передбачених законом.

Увага! Власник насіння, термін дії Сертифікату на партії насіння якого закінчився, повторно перевіряє його в органах з оцінки відповідності уповноважених центральним органом виконавчої влади на здійснення діяльності з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва. Діяльність з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва здійснюють: Перелік суб’єктів господарювання, уповноважених на здійснення діяльності з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва можна знайти у Реєстрі органів з оцінки відповідності (далі-Реєстр) https://data.gov.ua/dataset/47b5db42-9f01-4ccd-88b4-2394a57a05a4