До уваги сільгосптоваровиробників!

Одним з важливих факторів отримання високих врожаїв є використання високоякісного насіння, посівні якості якого складають сукупність показників, що характеризують придатність насіння до сівби.

Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області інформує про необхідність додержання вимог Закону України «Про насіння і садивний матеріал» при підготовці насіння та садивного матеріалу для здійснення реалізації сільськогосподарських культур.

Так згідно Закону України «Про насіння і садивний матеріал» право на виробництво та реалізацію насіння і садивного матеріалу мають фізичні особи – підприємці та юридичні особи за умови:

–  додержання майнових прав інтелектуальної власності на сорти рослин;

–  їх включення до Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, мають право на виробництво насіння та/або садивного матеріалу;

–  наявності сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал.

Насіння і садивний матеріал вводиться в обіг після їх сертифікації.

Сертифікації підлягає насіння і садивний матеріал сорту, занесеного до Державного реєстру сортів рослин України, Переліку сортів рослин ОЕСР, тих рослин, до схем сертифікації яких приєдналася Україна та які вирощуються з метою експорту.

При визначенні сортових і посівних якостей насіння використовуються єдині методи та лабораторно-технічні засоби, єдина термінологія і нормативна документація.

Кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами: насіння – сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, що засвідчує його посівні якості; садивний матеріал – сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, що засвідчує його товарні якості.

Також партія насіння, яку придбали, повинна бути забезпечена супровідними документами. Згідно ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості” до
супровідних відносять ті господарські документи, які видає споживачеві виробник насіння:

«Атестат на насіння» – на оригінальне (добазове) та елітне – (базове) насіння;
– «Свідоцтво на насіння» – на насіння репродукцій (сертифіковане);
– «Свідоцтво на гібридне насіння» – на насіння першого покоління гібридів.

Слід велику увагу приділяти пакуванню та маркуванню партій насіння, Порядок якого, згідно наказу № 348 від 10 липня 2017 року затверджено Міністерством аграрної політики та продовольства України.

Обов’язковому пакуванню та маркуванню підлягають усі партії добазового та базового насіння незалежно від призначення, а також партії сертифікованого насіння першої генерації, призначені для реалізації.

Партії сертифікованого насіння нижчих генерацій, які призначені для реалізації, допускається зберігати без пакування (у засіках, буртах), але з обов’язковим маркуванням.

Етикетка повинна містити усю необхідну інформацію про партію насіння. Особливості маркування залежать від призначення насіння, виду упаковки і способів його транспортування.

Також слід зазначити, що згідно ст. 17 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» використання для сівби/посадки насіння та/або садивного матеріалу, що не має відповідного сертифікату забороняється.