Державне регулювання цін на продукти харчування

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» передбачено державне регулювання цін на окремі продукти харчування, що мають істотну соціальну значущість шляхом встановлення граничного рівня торговельної надбавки в розмірі не більше 10 відсотків оптово-відпускної ціни.

До таких товарів відносяться, зокрема, продукти харчування вітчизняного виробництва (крім товарів, маркованих як органічна продукція), які входять до  Переліку товарів, що мають істотну соціальну значущість, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 341. А саме:

  • хліб житньо-пшеничний,
  • батон,
  • борошно пшеничне вищого ґатунку,
  • молоко пастеризоване жирністю 2,5 відсотка (у плівці),
  • олія соняшникова,
  • яйця курячі категорії С1,
  • птиця (тушка куряча),

Гранична торговельна надбавка встановлюється з урахуванням рекламних, маркетингових та логістичних послуг, а також послуг з підготовки, обробки, пакування та інших, пов’язаних із витратами реалізації кінцевому споживачу.

Суб’єкти господарювання, які здійснюють реалізацію вказаних товарів, зобов’язані встановлювати роздрібні ціни з урахуванням граничного рівня торговельної надбавки.

Наказом Міністерства економіки України від 02.04.2022 р. № 679  Держпродспоживслужби протягом періоду воєнного стану дозволено проводити позапланові заходи державного нагляду (контролю) щодо суб’єктів господарювання роздрібної торгівлі у сфері формування, встановлення та застосування цін на товари, які мають істотну соціальну значущість.

Отже, у разі виявлення необґрунтованого підвищення цін на означені товари споживачі мають право офіційно повідомити про це Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.

Позапланові заходи державного нагляду (контролю) можуть бути проведені при дотриманні вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Тому, у зверненні громадянам варто вказати найменування суб’єкта господарювання, його організаційно-правову форму (ФОП, ТОВ, ПП тощо), адреса, факт порушення державних регульованих цін та, у разі наявності, документальне підтвердження (чеки, рахунки, договір тощо).

У разі отримання всієї необхідної інформації, з метою запобігання можливих порушень вимог законодавства у сфері ціноутворення, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області буде вжито вичерпних заходів.