Декларування зміни цін на нафтопродукти

У зв’язку з численними запитами суб’єктів господарювання, що здійснюють роздрібну реалізацію нафтопродуктів, Головне управління  Держпродспоживслужби в Миколаївській області (далі – Головне управління) надає роз’яснення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 №341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» запроваджено державне регулювання цін шляхом декларування зміни роздрібних цін на товари  що мають істотну соціальну значущість, у т.ч. на нафтопродукти, а саме на:

– бензин марки А-92;

– бензин марки А-95;

– дизельне пальне.

Згідно п.2 Порядку декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі – Порядок) зміна роздрібних цін (з урахуванням податку на додану вартість) на кожний окремий вид товару підлягає обов’язковому декларуванню.

Декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється суб’єктом господарювання щодо об’єкта (закладу) роздрібної торгівлі у разі збільшення роздрібної ціни на товар, що реалізується таким об’єктом (закладом), порівняно з роздрібною ціною на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341 або з попередньо задекларованою роздрібною ціною (крім випадків збільшення ціни внаслідок закінчення строку дії знижки або зменшення ціни):

  • на 15 відсотків і більше – за 30 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування;
  • на 10 відсотків і більше, але менше ніж 15 відсотків, – за 14 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування;
  • на 5 відсотків і більше, але менше ніж 10 відсотків, – за три дні до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування.

Роздрібні ціни декларуються до початку їх застосування, тобто заздалегідь. Зростання роздрібної ціни до 5 % декларуванню не піідлягає.

Декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється в електронному вигляді шляхом подання відомостей, передбачених пунктом 5 Порядку, до Держпродспоживслужби через її офіційний веб-сайт з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Контроль за формуванням, встановленням та застосуванням роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість покладено на територіальні органи Держпродспоживслужби та, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, на податкові органи (підпункт 69.27 Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» до суб’єктів господарювання за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін застосовуються адміністративно-господарські санкції шляхом вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання, та штрафу у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.

Відповідно до статті 165-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат до них тягне за собою накладення штрафу на громадян 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – 150 неоподатковуваних  мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з правопорушень, зазначених в частині першій цієї статті, тягне за собою накладення штрафу на громадян 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, встановлені у частині першій цієї статті, вчинені під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, на товари, що мають істотну соціальну значущість відповідно до Переліку, якщо ціна перевищила у 1,2 рази рівень ціни визначений Кабінетом Міністрів України на такий товар – тягне за собою накладення штрафу на громадян від 200 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від 250 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Органи Національної поліції України відповідно до вимог ст. 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі порушення порядку формування та застосування цін і тарифів складають протоколи про адміністративні правопорушення.

Головне управління сподівається, що зазначені розміри штрафів за порушення державної дисципліни цін спонукають суб’єктів господарювання більш відповідально відноситись до формування, встановлення та застосування цін/тарифів на товари, які підлягають державному регулюванню.