Чому перед посівом варто перевіряти насіння на посівні якості

Незабаром розпочнеться посів озимих сільськогосподарських культур під врожай 2024 року. Тож саме час до початку посівної дізнатися, наскільки якісне насіння буде висіяне під урожай наступного року.

Якість насіння є одним із основних факторів одержання високих урожаїв та означає наявність сортових та посівних якісних показників.

Посівні якості насіння – сукупність показників, що характеризують придатність його до посіву (схожість, енергія проростання, чистота, маса 1000 шт., життєздатність, вологість, зараженість хворобами, заселеність шкідниками).

Схожість, без сумніву, є найбільш важливим показником. Рівень схожості, встановлений стандартом, забезпечує нормальне проростання насіння в польових умовах і формування необхідної густоти рослин. Існують поняття лабораторної та польової схожості насіння. Лабораторна схожість насіння визначається шляхом його пророщування за оптимальних умов протягом конкретного для кожної культури терміну (для більшості культур – 7-8 діб). Польова схожість насіння, як правило, відрізняється від лабораторної, її показники можуть бути дещо нижчими, адже в лабораторіях створюються ідеальні умови для проростання насіння, що не завжди можливо в польових умовах. Це пов’язано з впливом низки чинників, таких як температура й вологість ґрунту, строки і глибина посіву, рівень агротехніки тощо.

Не менш важливим показником є енергія проростання насіння, що характеризує його здатність швидко і дружно проростати. Цю властивість має здорове насіння.

Знаючи енергію проростання і схожість та визначивши масу 1000 насінин можна з високою точністю розрахувати норму висіву на гектар і не витратити зайвий посівний матеріал.

Має значення і перевірка на заселеність насіння шкідниками, які пошкоджують насіння, а продукти їх життєдіяльності спричиняють розвиток грибкових хвороб і пліснявіння.

Попередня перевірка насіння сільськогосподарських культур на зараженість хворобами має важливе значення, адже результати таких досліджень будуть достатньою підставою для прийняття рішення про доцільність проведення обробки насіння та підбір протруйника необхідного спектра дії. При цьому основна вимога для якісного протруєння насіння – відсутність домішок насіння культурних рослин та бур’янів, битого насіння тощо, тому при визначенні посівних якостей насіння обов’язково визначати дані показники.

Володіючи повною інформацією про якість насіння, аграрій розуміє, який протруйник треба купити, чи потрібна передпосівна обробка стартовими мікродобривами та чи варто сіяти це насіння взагалі.

Також, якщо ви плануєте придбати насіння потрібно звернути увагу на наступне:

– виробник має бути включеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, який формує Міністерство аграрної політики і продовольства України;

– до продажу не може пропонуватися насіння сорту, котрий не занесено у Державний реєстр сортів рослин придатних для поширення в Україні.

Відповідно п.  28 «Порядку проведення  сертифікації, видачі та скасування  сертифікатів на насіння та/або садивний  матеріал» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017  року № 97, кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися:

1) сертифікатами: насіння — сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його посівні якості; садивний матеріал — сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його товарні якості;

2) документами  згідно з ДСТУ 4138 – 2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості». Згідно ДСТУ 4138 – 2002 до супровідних відносять ті господарські документи, які видає споживачеві виробник насіння (ДСТУ 2240): – «Атестат на насіння» – на добазове (оригінальне) та базове (елітне) насіння; – «Свідоцтво  на насіння» – на насіння категорії сертифіковане (репродукційне); – «Свідоцтво на гібридне насіння» – на насіння першого покоління гібридів.

При купівлі насіння обов’язково перевіряйте відповідність інформації у супровідних документах (Атестаті або Свідоцтві на насіння), Сертифікатах та на етикетці у мішку. Номер партії та країна виробництва насіння повинні співпадати. Не слід довіряти незасвідченим копіям Сертифікатів. Кожному сертифікатові присвоюється індивідуальний реєстраційний номер. Якщо виникають сумніви щодо Сертифікатів – Ви завжди зможете перевірити  Сертифікат, який надає Вам продавець насіння через електронний доступ до «Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал».

Реалізація насіння, яке не забезпечено супровідними документами про їх походження та якість забороняється законодавством України. Власник насіння повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння даним, зазначеним у відповідних документах.

Лише після такої ретельної перевірки можна бути впевненим, що Ви купуєте якісне насіння.

За роз’ясненнями та консультаціями з цих питань можна звертатися до відділу контролю в сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою; м. Миколаїв, вул. 5 Слобідська, 110А, E-mail: nasinmk@dpssmk.gov.ua.