Будьте обережні! Водно – нітратна метгемоглобінемія!

Водно-нітратна метгемоглобінемія –спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання. Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та розвитком ціанозу.

 

 

Нітрати – це азотисті речовини, які утворюються внаслідок  розпаду органічних сполучень та аміачних мінеральних добрив, які поширено використовуються на сільськогосподарських угіддях , присадибних ділянках . Крім того, джерелом утворення нітратів є стічні води з вигрібних ям та тваринницьких ферм в сільських населених пунктах.

Зазвичай, метгемоглобінемія найчастіше спостерігається у людей, які проживають у сільській місцевості, де поширено використання води із децентралізованих джерел водопостачання (колодязів та індивідуальних свердловин). При вживанні питної води з високим рівнем вмісту нітратів, в товстому кишечнику людини, внаслідок діяльності нормальної мікрофлори, перетворюються в нітрити. Саме нітрити, з’єднуючись з гемоглобіном крові, роблять його неактивним. Внаслідок чого,  в організмі утворюється замість гемоглобіну метгемоглобін та розвивається киснева гіпоксія.

До групи підвищеного ризику відносяться діти до 3х років, яких вигодовують сумішами, приготовлених на воді з колодязів. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, пов’язаний, насамперед, із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується смертю.

 

З метою профілактики захворювання на метгемоглобінемію та з метою запобігання отруєнь нітратами необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

  • Дотримуватись водоохоронного режиму в межах 50 м. навкруги колодязів.
  • Забезпечити утримання колодязів в належному санітарно-технічного стані та здійснювати заходи щодо належного їх утримання.
  • Двічі на рік, у весняний і осінній періоди, необхідно проводити профілактичну дезінфекцію води у колодязі з наступним лабораторним контролем ефективності проведеного заходу.
  • Використовувати якісну воду перевірену в лабораторії.
  • Не готувати дитячі суміші з використанням колодязної води, якщо не впевнені в її якості.
  • Рекомендується вживання фасованої та бутильованої води .
  • При перших клінічних проявах отруєння у дітей (проносах, розладах серцево-судинної системи, синюшності шкіряних покровів) слід негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.
  • В сільському господарстві використовувати отрутохімікати та пестициди з дотриманням санітарних норм та правил.

Дотримуйтесь всіх рекомендацій та будьте здорові !