Бездимний простір – Ваше право

Безпечного паління не існує. Багато хто вважає, що кальян не несе жодної загрози організму, мовляв, дим проходить через воду і тому стає безпечнішим.

Дим кальяну містить канцерогенні речовини, важкі метали, чадний газ та інші небезпечні сполуки, які в тому числі притаманні диму цигарок. У наслідок спалювання вугілля виділяється монооксид вуглецю. Люди, які вживають кальян протягом півгодини, отримують велику дозу чадного газу, який спричиняє нестачу кисню в організмі – гіпоксію.

Дим кальянів містить токсичні речовини, які також можуть спричиняти рак легень та інші види раку, серцево-судинні та респіраторні захворювання.

Куріння кальяну підвищує частоту серцебиття, середній артеріальний тиск та індекс збільшення аорти. Це призводить до артеріальної жорсткості. Навіть одна «сесія» куріння кальяну впливає на серцебиття та кров’яний тиск.

Крім того, куріння кальяну також викликає залежність, адже в кальянній суміші присутній той же нікотин, що і в сигаретах. Навіть якщо курити безтютюновий кальян, уникнути шкоди для здоров’я не вийде. Людині небезпечно вдихати будь-які продукти згоряння, навіть ароматизовані. Курці кальяну зазвичай затягуються глибше, ніж курці сигарет – токсичні речовини потрапляють у нижні частки легень, що підвищує ризик розвитку важких респіраторних захворювань.

Куріння кальянів становить також іншу небезпеку: передаючи трубку між різними людьми, можна підчепити туберкульоз, гепатит А, грип, герпес та інші інфекції.

Задля  зниження рівня  вживання тютюнових виробів серед населення, обмеження доступу до них дітей, а також смертності, спричиненої курінням тютюнових виробів чи іншим способом їх вживання, впроваджені норми антитютюнового законодавства.

Однією з вимог Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» (далі – Закон), а саме вимогою, передбаченою статтею 13 Закону, встановлено заборону куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів, зокрема у приміщеннях закладів ресторанного господарства

З метою доведення цієї інформації, сектором контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, впроваджені регулярні заходи інформаційного характеру серед суб’єктів господарювання, зокрема в сфері ресторанної справи. Один з таких відбувся 02.10.2024 в кількох закладах міста:ресторан, бенкет-хол «Грильяж», кафе «Бістро», кафе «Paprika».

Захід також включав розповсюдження зразків з наочною інформацією стосовно заборони куріння. Суб’єктів господарювання проінформовано щодо необхідності розміщення такої інформації в місцях, доступних споживачу для ознайомлення.

Нагадуємо, що відновлено контроль за дотриманням антитютюнового законодавства. Підставами для проведення позапланових перевірок є також і звернення споживача. Не будьте байдужими до порушень законодавства.

Якщо ви стали свідком порушень норм антитютюнового законодавства чи побачили рекламу тютюнових виробів на території Миколаївської області, просимо повідомити про це Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою: пр-т. Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003, е-mail: dpssmykolayiv@dpssmk.gov.ua