Батарейки — загроза для природи та людства!

Батарейка – це хімічний пристрій, елементи якого взаємодіючи між собою вступають в реакцію, в результаті якої ми отримуємо електроенергію. Елементи живлення можуть бути різних розмірів і типів. При цьому вони також можуть бути одноразовими і елементами, що перезаряджаються.

Кожен з елементів є більш або менш токсичним та небезпечним, до складу яких входять: свинець (має властивість накопичуватися в організмі та вражати нирки, нервову систему, кісткові тканини), кадмій (канцероген, може спровокувати розвиток онкологічних захворювань),ртуть (може накопичуватися в організмі, проникає з отруєною водою або продуктами, вражає нирки, печінку, легені, нервову систему, органи зору та слуху, мозок, руховий апарат),нікель та цинк (викликають дерматит),луги (викликають хімічні опіки слизових оболонок і шкіри).

Важко описати роль батарейки в нашому житті. Вони скрізь.

Практично всі прилади, які роблять наш побут простішим та комфортним, мають акумулятори. Це джерело енергії, яке ми використовуємо щодня, а коли приходить час – змінюємо стару батарейку на нову.

Мало хто знає наскільки сильний ефект від цих маленьких штучок на навколишнє середовище та здоров’я людини.

Кожен з нас користувався у своєму житті батарейками. Пульти, годинник, іграшки, телефони, маса інших речей — в будинку завжди є щось, що працює на батарейках. А вони мають властивість виробляти свій ресурс.

Однак чи всі знають, що робити з відпрацьованими батарейками?

Після використання люди викидають батарейки у відро для сміття, та, як наслідок, вони потрапляють на міські звалища, де металеве покриття батарейки руйнується від корозії .  Так як полігони для захоронення відходів (де такі є) не оснащені захистом фільтрації від шкідливих домішок і важких металів, тому всі ці супер-шкідливі речовини потрапляють у ґрунтові води ,звідки вже недалеко і до річок, озер та інших водойм, що використовуються для питного водопостачання.

Потрапивши у воду, ртуть перетворюється у метил-ртуть, яка є токсичнішою за ртуть. Малі водні мікроорганізми поглинають метил-ртуть, а їх, в свою чергу, поїдають риби. Люди, які споживають таку рибу, можуть захворіти на хворобу Мінамата, головними ознаками якої є порушення зору та слуху, неврологічні розлади.

Свинець накопичується в кістках у вигляді нерозчинної сполуки, переходить у кров і може викликати отруєння організму, спричинює захворювання мозку і нервові розлади.

Кадмій блокує роботу ферментів, вражає печінку та здатний викликати ракові захворювання.

Одна пальчикова батарейка забруднює важкими металами близько 20 квадратних метрів площ та 400 літрів води . У лісовій зоні — це територія проживання двох дерев, двох кротів, одного їжачка і декількох тисяч дощових черв’яків.

А якщо батарейку просто спалять на сміттєспалювальному заводі, то токсичні матеріали, що в ній містяться, потраплять в атмосферу.

Батарейки, що відпрацювали свій термін, також не рекомендується зберігати вдома, адже вони виділяють в повітря небезпечні речовини. Тому їх необхідно утилізувати на спеціальних підприємствах.

Викинути батарейку в загальний сміттєвий бак означає завдати шкоди не лише собі та оточуючим, але й декільком наступним поколінням!. На кожній батарейці є нагадування про це.

Утилізація батарейок доволі трудомісткий та дорогий процес.

В Україні, на жаль, немає налагодженого процесу збору та утилізації відпрацьованих акумуляторів. Найчастіше батарейки збирають волонтери або приватні організації. Офіційних місць, які б спеціалізувалися на переробці акумуляторів, на жаль, також немає.

Тому сьогодні кожен має замислюватися про захист навколишнього середовища, стану землі, повітря, води. Адже як ми ставимося до природи, те саме й отримуємо у відповідь. Ніхто не застрахований від побічних ефектів технічного прогресу.
Користуйтеся акумуляторами, щоб менше використовувати пальчикові батарейки. Їх можна заряджати і використовувати протягом тривалого часу. Так ви зменшите кількість отруйних відходів.

Спробуйте знайти найближчий до вашого будинку пункт прийому відпрацьованих батарейок. Контейнери для збору батарейок часто розташовані у великих супермаркетах, сервісних центрах, салонах мобільних операторів і магазинах, що спеціалізуються на продажі побутової техніки та електроніки.

Екологічна свідомість складається не тільки з обізнаності про глобальні природні проблеми людства. Насамперед вона означає систематичне виконання простих та правильних дій, які здаються такими мізерними по своїй важливості. Однак саме такі дії в сумі можуть дати справді глобальний по масштабам результат!