Актуальні питання щодо державного регулювання цін

Останнім часом до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області надійшла велика кількість звернень громадян щодо значного підвищення цін на продукти харчування та на вироби медичного призначення, зокрема – маски захисні.

Головне управління роз’яснює, що основні засади цінової політики і регулювання відносин, які виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, встановлено Законом України «Про ціни і ціноутворення» (далі – Закон).

Відповідно до статей 10, 11 Закону суб’єкти господарювання під час провадження господарської діяльності використовують вільні та державні регульовані ціни.

При цьому, статтею 5 Закону визначено, що Кабінет Міністрів України забезпечує проведення державної цінової політики; здійснює державне регулювання цін, визначає повноваження органів виконавчої влади щодо формування, встановлення та застосування цін; визначає перелік товарів, державні регульовані ціни на які затверджуються відповідними органами виконавчої влади.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 № 1548  «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» в редакції до 01.07.2017 передбачалося надання повноважень обласним державним адміністраціям щодо регулювання цін на визначений перелік продуктів харчування.

Зокрема, в області у сфері торгівлі було встановлено граничні торговельні надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) на борошно, хліб, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину і м’ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, олію соняшникову та  яйця  курячі  не вище 15 відсотків без урахування витрат з їх транспортування у міжміському сполученні.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2016 року № 656 «Про реалізацію пілотного проекту щодо тимчасового обмеження застосування постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 року №1548 та постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 року №1222» державне регулювання цін на  продовольчі товари було призупинено.

За результатами проведення пілотного проекту щодо призупинення державного регулювання цін на окремі види продовольчих товарів Кабінетом Міністрів України 7 червня 2017 року прийнято постанову № 394, якою скасовано державне регулювання цін на вказані продовольчі товари. Дана постанова чинна з 01.07.2017 р.

Таким чином, з липня 2017 року ціни на продукти харчування формуються в режимі вільного ціноутворення, тобто не підлягають державному регулюванню.

Щодо цін на ліки, то на даний час державою регулюються ціни на лікарські засоби, які включено до Національного переліку основних лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333, та лікарські засоби, ціни на які підлягають відшкодуванню згідно реєстрів таких цін, затверджених наказами Міністерства охорони здоров’я за програмою Уряду «Доступні ліки».

На вироби медичного призначення державне регулювання цін не введено.

Згідно п. 11 ч. 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області», затвердженого наказом керівника Держпродспоживслужби від 24 лютого 2020 №158, Головне управління у сфері ціноутворення забезпечує реалізацію державної політики шляхом проведення планових та позапланових перевірок цін/ тарифів, на які введено  державне регулювання.  Тобто, заходи державного нагляду (контролю) здійснюються лише у разі запровадження державного регулювання цін.

За таких обставин перевірки з питань додержання вимог законодавства при формуванні, встановлені та застосуванні цін на продовольчі товари та вироби медичного призначення Головним управлінням не проводяться.