Палити? Так або Ні? Вам вирішувати!!!

Тютюнопаління – проблема всесвітня. Відповідно до визначення ВООЗ курцем вважають людину, яка регулярно викурює принаймні одну сигарету в день упродовж не менше 12 місяців.

У наш час в усьому світі нараховується 1,1 млрд курців – майже 1/3 всього дорослого (старше 15 років) населення. Серед українців, що палять, 35% в середньому випалюють за добу від 6 до 10 цигарок, 32% – від 16 до 20 цигарок.

Цигарка містить близько 6 – 8 мг нікотину, з яких 3 – 4 мг потрапляє в кров. Дим від однієї викуреної цигарки важить 0,5 г. У тютюновому димі міститься понад тисячі різних компонентів. У димі від 20 сигарет близько 0032 г. аміаку, а за об’ємом – від 0,15 до 0,46%, який подразнює слизову оболонку порожнини рота, носа, горла, трахеї, бронхів . Тютюновий дим від викурених 20 сигарет містить 369 мл окису вуглецю, або 5% об’єму. Окис вуглецю створює перешкоди однієї з найважливіших функції крові – нести кисень до різних органів і тканин, і це все коли ти палиш.

Тютюнопаління один із найбезглуздіших видів залежності. Медичне визначення його звучить так – “Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання тютюну”. Людина, затягуючись черговою порцією нікотину, вигадує безліч мотивацій для чого це їй потрібно. Водночас, вона знає не менше причин, які говорять про безглуздість цього заняття, навіть про його шкідливість.

Кожен курець, сам визначає роль тютюну в його житті. Скільки курців, стільки і версій. Найчастіше – це “заспокійливе” “знімає стрес”, для когось – це навпаки, “стимулятор”, активізує і допомагає працювати, ще для частини – це важливий ритуал. Для підлітків – це атрибут “дорослості”, “значущості” чи ще якихось мотивацій на кшталт “я палю, бо всі мої друзі палять”.

Міні тест: визначити «важку» тютюнову залежність, можливо поставивши собі тільки три запитання, які потребують відповіді “так” або “ні”:

  1. Чи випалюєте ви понад 20 сигарет щодня?
  2. Чи палите ви протягом перших 30 хвилин після пробудження?
  3. Чи відчували ви сильний потяг до паління або симптоми відміни під час попередньої спроби кинути палити?

Три рази „так”? – Ви людина залежна!

Нікотинова залежність має три стадії:

перша стадія – епізодичне паління не більше 5 сигарет на день, що викликає незначні зміни у діяльності нервової системи;

друга стадія – постійне паління від 5 до 15 сигарет на день, при цьому виникає незначна фізична залежність та при припиненні паління розвивається стан, важкий як фізично так і психічно, його знімає паління чергової сигарети;

третя стадія – постійне викурювання від однієї до півтори пачки на день, виробляється звичка палити натщесерце, відразу після їжі або серед ночі, звикання дуже сильне. Припинення паління викликає тяжкий стан, виражені зміни у нервовій системі і внутрішніх органах, токсичне руйнування організму.

Згідно опитувань українські курці, які планують кинути курити, готові користуватися різноманітними сучасними засобами отримання поради та допомоги: 21% респондентів, зазначили, що в процесі відмови від куріння вони готові користуватися веб-сайтом для отримання допомоги у відмові від куріння, а 19% – телефонними консультаціями. Майже 30% хотіли би звернутись за допомогою до лікаря або психолога.

Порада для батьків. Ви відчули запах тютюну від дитини? Не кричіть, не карайте, не допитуйте. Поговоріть з дитиною як з партнером. Тільки так, дитина розповість чому і при яких обставинах вона палила. І тільки так, ви зможете зрозуміти, що з цим робити. Основні причини, чому діти починають палити, це вплив однолітків, що палять, “для дорослості” і паління членів родини. Якщо це було “за компанію” – у дитини має бути сформоване вами переконання, що не палячи, вона не стає гіршим членом компанії, а навпаки, кращим, більш витривалим у спорті, без неприємного тютюнового запаху, з кращим кольором шкіри, збереженим здоров’ям і багатьма іншими перевагами (наприклад, збережені кишенькові гроші на щось цікаве а не на сигарети).

ЯКЩО ВИ КИНЕТЕ ПАЛИТИ:

І якщо Ви кинете палити цигарки, через 20 хвилин після останньої цигарки, артеріальний тиск нормалізується, відновлюється робота серця.

І якщо Ви кинете палити, через 8 годин нормалізується вміст кисню в крові.

І якщо Ви кинете палити, через 2 доби посилиться здатність відчувати смак і запах.

І якщо Ви кинете палити, через тиждень покращиться колір шкіри, зникне неприємний запах шкіри, волосся, видиху.

І якщо Ви кинете палити, через місяць стане легше дихати, покине головний біль, перестане дошкуляти кашель.

І якщо Ви кинете палити, за півроку значно полишаться Ваші спортивні успіхи.

Паління – не приносить користі.

Для тих хто збирається на відпочинок за кордон

Найвищі ціни на сигарети в даний час в Новій Зеландії – 12 євро. Зовсім недавно уряд Нової Зеландії вирішив ще підвищити акцизи на сигарети в перебігу найближчих чотирьох років на 40%, в результаті чого пачка сигарет коштуватиме приблизно 60 євро!

Решта країни-лідери: Маврикій 8,25, Норвегія 8,02, Шотландія 7,50, Ісландія 7,57, Великобританія 7,36, Ірландія 6,35, Сінгапур 5,90, Австралія 5,50, Франція 5,00, Ізраїль 5,00.

Антитютюнові кампанії в сучасному світі.

У США заборонено курити в закритих громадських приміщеннях. Штраф за порушення – 1000 доларів. В Італії штраф за куріння в громадських місцях становить від 250 до 2000 євро. У Великобританії заборонено у всіх пабах, ресторанах, клубах і в більшості організацій. Дозволено палити тільки в приватних апартаментах, в тюрмах і готельних номерах. Штраф за порушення може досягати 2500 фунтів. У Бельгії підписаний закон про заборону куріння в більшості закритих громадських приміщень. За порушення – штраф 480 доларів. У Польщі заборонили курити в громадських місцях і з вулиць прибрали автомати, що продають сигарети кожному підлітку. В Угорщині за куріння в недозволеному місці стягується штраф 125 доларів, за порушення правил продажу – до 420 доларів.