Функціональні та безпечні меблі – запорука здоров’я дитини

Відомо, що на здоров’я дитини впливають гігієнічний, екологічний, соціальний, біологічний а також педагогічний фактори. Основними принципами організації й проведення системи профілактичних й оздоровчих заходів є комплексність використання профілактичних й оздоровчих технологій з урахуванням стану здоров’я дітей.

До меблів дитячих дошкільних установ пред’являються специфічні педагогічні, гігієнічні та архітектурні вимоги. Меблі повинні відповідати зростанню і силам дітей і бути такими, щоб при використанні ними тіло дитини займало правильне положення. Форма, конструкція та матеріал меблів повинні забезпечувати зручність і легкість їх утримання в чистоті, що виключають можливість скупчення пилу і бруду. Рекомендується застосовувати вбудоване обладнання.

Меблі та обладнання дитячих приміщень повинні бути гарними, мати гарні пропорції, гармонійне забарвлення, щоб сприяти вихованню у дітей гарного художнього смаку. Меблеве обладнання дитячих дошкільних установ повинне відповідати зросту, віковим особливостям дітей, враховувати гігієнічні й педагогічні вимоги.

24 березня 2016 року Міністерством охорони здоров’я України затверджено новий Санітарний регламент для дошкільних навчальних закладів.   Документ визначає основні санітарно-епідеміологічні вимоги, виконання яких є обов’язковим і неухильним для всіх дошкільних навчально-виховних закладів, незалежно від форми власності. Регламент зобов’язує виробників та/або постачальників дитячих меблів  надати повну інформацію про ризики, які може нести дана продукція, або про їх відсутність.

Відповідальність за виконання вимог затвердженого Регламенту покладається на засновника (власника) та керівника дитячого закладу.

Обладнання основних приміщень дошкільного навчального закладу повинно відповідати зросту та віку дітей. Меблі повинні бути світлих тонів, матові, переважно без блиску.  Не дозволяється використовувати несправні меблі та обладнання. Матеріали для облицювання меблів повинні бути із низькою теплопровідністю, стійкими до дії теплої води, мийних та дезінфекційних засобів. Регламентом встановлені вимоги до розміщення дитячих меблів залежно від вікової групи. Новим регламентом не заборонено обладнання спальні дитячих дошкільних установ двоярусними ліжками.

25 вересня 2017 року Президент підписав Закон України «Про освіту», запустивши таким чином Урядову реформу освіти. Затверджено новий Стандарт початкової освіти-Нової української школи (НУШ). Враховуючи особливості освітнього середовища Нової української школи, рекомендовано обладнати школи меблями, що відповідають таким вимогам: ергономічність (наявність у кожному класі комплектів меблів не менше 2 ростових груп;); безпечність (матеріали, що дозволені чинним санітарним законо- давством, відсутність гострих кутів, сторонніх запахів; матова поверхня стільниці); форма та розміри (забезпечить швидку трансформацію в різні фігури для групової роботи); міцність (стійкість до миючих та дезінфекційних засобів, вандалостійкість); вага (для забезпечення мобільності, можливості швидкого переставляння – не важче 10 кг для стола і 4 кг для стільця та 10 кг – для парти); колір (неяскраві світлі теплі відтінки жовтого, зеленого, блакитного, бежевого кольорів)  та естетичність (привабливий сучасний вигляд).   

Слід враховувати, що не всі виробники меблів в Україні мають дозвіл на виготовлення обладнання для дошкільних освітніх установ. Є суворі вимоги, державні норми і стандарти щодо вибору матеріалу і сировини, а також правила виробництва, яких потрібно дотримуватися.

ШАНОВНІ БАТЬКИ! Щоб запобігти шкоди здоров’ю Вашої дитини необхідно пам’ятати:

Меблі для Вашої дитини повинні бути безпечними, зручними, відповідати зросту дитини. Документ, що підтверджує безпечність меблевого обладнання  є висновок санітарно- епідеміологічної експертизи.  

Якщо у Вас виникли  сумніви у якості меблів,  відчуваєте сторонні запахи від виробів, які встановлені у дитячому закладі, який відвідує Ваша дитина, зверниться до територіальних закладів Держпродспоживслужби.