Ботулізм

Держпродспоживслужба повідомляє про загострення епідситуації щодо захворюваності на ботулізм в Україні. Протягом останнього місяця зареєстровано три випадки захворювання на ботулізм. Захворювання пов’язані із вживанням риби копченої, яку було придбано в супермаркеті Харківської області.

 фото 4Ботулізм – гостре інфекційне захворювання , зумовлене дією нейротоксину вегетативної форми Clostridium botulinum.

За останні 30 років в Україні зареєстровано в середньому по 53 випадки на рік. Летальність становить 11 процентів. Найвищі показники летальності в дитячому та літньому віці, що залежить від кількості токсину на одиницю маси тіла та загального статусу.

Збудник ботулізму – Clostridium botulinum – належить до клостридій. Здатний утворювати високостійкі спори. Вегетативні форми збудника малостійкі до несприятливих чинників навколишнього середовища. Збудник ботулізму – суворий анаероб. При розмноженні в герметично закритих банках м’ясних чи овочевих консервів , у товщі шматка риби, шинки, ковбаси виробляє нейротоксин. Кристалічний ботулотоксин у 100млн. разів токсичніший від ціаністого калію. Джерелом збудника вважають інфікованість різних тварин та риби, трупи яких стають середовищем для інтенсивної репродукції збудника. Збудники ботулізму знайдені в кишках свиней, малої рогатої худоби, гризунів, птахів, риб, молюсків, ракоподібних.

Механізм передачі – оральний. Забруднення харчових продуктів відбувається різними шляхами. Ковбасні вироби забруднюються від погано вичищених кишок, що їх використовують як оболонку , або від забруднених рук працівників м’ясопереробних комбінатів. Свіжоприготовлені продукти не можуть спричинити захворювання на ботулізм навіть за умови забруднення спорами. Спори перетворюються у вегетативні форми, розмноження яких призводить до накопичення токсину, в процесі тривалого зберігання продукту при певному температурному режимі без доступу кисню.

Консервування м’яса, овочів, грибів,фруктів у домашніх умовах без дотримання певних правил призвело до росту захворюваності на ботулізм.

В Україні до 98процентів спалахів ботулізму пов’язано із вживанням продуктів домашнього консервування, при цьому мясні продукти склали 48 процентів, рибні – 38 процентів, рослинні – 14 процентів. Дуже часто причиною захворювання є гриби, мариновані чи консервовані в домашніх умовах. Сезонність носить весняно-літній характер, максимум реєструється в травні. Існує 3незалежні форми ботулізму – харчовий, рановий,ботулізм немовлят. Харчовий  ботулізм складає понад 99 процентів від усіх випадків захворювань.

Інкубаційний період триває від кількох годин до 14 днів. Хвора на ботулізм людина епідеміологічної небезпеки не становить, її ізоляція не є обов’язковою . Рання діагностика та госпіталізація необхідні для забезпечення ефективного лікування з метою збереження життя потерпілому. Хвороба починається, як правило, гостро: нудота, блювання, пронос. У подальшому неврологічна симптоматика: туман перед очима, роздвоєність контурів предметів, птоз повік, розлад ковтання, гнусавість мови, м’язова слабкість, далі гостра дихальна недостатність.

Технологія обробки харчових продуктів на державних підприємствах практично виключає можливість виникнення ботулізму.

Для профілактики ботулізму треба використовувати тільки доброякісні овочі, ягоди, фрукти. Сировину необхідно ретельно промивати чистою проточною водою для видалення залишків грунту. Однак, промивання грибів не забезпечує їх належної чистоти. Кип’ятіння в домашніх умовах не може знищити спороносну паличку ботулізму , яка при сприятливих умовах проростає і продукує токсин. Тому герметизація грибів  в домашніх умовах взагалі неприпустима. Приготовлені в домашніх умовах сирокопчені шинки, ковбаси, балики перед вживанням треба кип’ятити або прогрівати в духовці протягом 30-40 хвилин.

Специфічну терапію проводять протиботулінічною сироваткою й анатоксином. Для лікування хворих перспективним є протиботулічний людський імуноглобулін.