Забезпечення права громадян на захист від шкідливого шуму. Що робити, якщо порушують норми шуму

Останнім часом  збільшилася кількість звернень громадян до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області щодо несприятливих умов проживання внаслідок підвищеного шуму від роботи тих чи інших об’єктів , що розташовані в будинку проживання чи біля нього.

Відповідно до Закону України «Про систему громадського здоров’я» (ч. 2, ч.3, ч.4 ст.28, 32) шум на захищених об’єктах під час здійснення будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівні, встановлені державними медико-санітарними нормативами для відповідного часу доби. Покладається обов’язок на всіх громадян, а також підприємства, установи, різні організації, державні та місцеві органи влади дотримуватися встановлених санітарними правилами норми допустимого шуму і звучання.

Так, забороняється в нічний час (від 10 години вечора до 8 ранку):

  • гучний спів і гучний крик;
  • використання феєрверків, салютів, апаратури, яка відтворює звук ;
  • використання обладнання, що генерує  шум .

Для оцінки рівня шуму в житлових приміщеннях сформульовані загальні норми допустимої гучності (наказ МОЗ від 22.02.2019 № 463). Вони визначаються за рівнем звукового тиску постійного шуму (дБА) і критеріям шуму (NC) .Так, згідно з цими санітарними нормами, рівень шуму:

  • вдень не повинен перевищувати 40 дБ, а вночі 30 дБ в квартирах і житлових будинках, пансіонатах, інтернатах і спальнях садів, готелях категорії 3 зірки; а для гуртожитків норми дещо вищі – до 45 і 35дБ відповідно;
  • на прилеглих до житлових будинків територіях удень – до 55 дБ, а вночі – до 45 дБ;
  • на майданчиках відпочинку на території мікрорайонів і груп житлових будинків, будинків відпочинку, пансіонатів, будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, майданчиках дитячих дошкільних установ, шкіл та інших  навчальних закладів – до 45 дБ;
  • у залах кафе і ресторанів рівень не має перевищувати 55дБ, а в торгівельних залах магазинів , в аеропорту або на вокзалі в пасажирських залах – до 60дБ.

Вразі, якщо турбує шум, який відтворюється від роботи магазинів, об’єктів громадського харчування та інших об’єктів господарювання доцільно організувати вимірювання рівнів шуму з метою встановлення факторів перевищення чи ні рівнів вищевказаним нормативам. Потрібно звернутися в  спеціальну акредитовану лабораторію для проведення експертизи. Її проведення є ефективним тоді, коли джерело шуму носить відносно постійний характер (наприклад, шум кондиціонера, холодильника або іншого обладнання). За допомогою такої експертизи можна виміряти точний рівень шуму, звуку і вібрації.

Куди звертатись у разі порушення режиму тиші?

Для початку потрібно спробувати мирним шляхом вирішити питання тиші.

У разі, якщо порушення продовжуються, викликайте співробітників поліції за телефоном 102. Працівник поліції повинен зафіксувати факт порушення та скласти протокол про адміністративне правопорушення, який буде правовою підставою до подальшого покарання порушника тиші.

У разі, коли  шум виникає від роботи об’єктів, що розташовані в будинку чи біля нього, звертатися письмово потрібно в  органи місцевого самоврядування та до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.

Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, встановлених законом, забезпечують контроль за додержанням керівниками та посадовими особами підприємств, установ, організацій усіх форм власності, а також громадянами санітарного та екологічного законодавства, правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, інших нормативно-правових актів у сфері захисту населення від шкідливого впливу шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів.

Іншим можливим способом захисту своїх прав є звернення з позовом до суду. Так, особа може подати позов про відшкодування моральної чи навіть матеріальної шкоди, заподіяної систематичним порушенням режиму тиші.

Але для того, щоб рішення суду було винесено на користь позивача, необхідно мати досить переконливі докази. Доказами можуть виступати звернення до поліції, показання сусідів, медичні довідки про завдання шкоди здоров’ю (довідка від лікаря, лікарняний лист, інші докази нервових розладів, порушень сну, погіршення слуху) та результати інструментальних вимірів рівнів шуму.

 

Памятайте, кожному громадянину державою гарантується право на тишу та відповідний захист від надмірного шуму та вібрацій!