Застосовуючи мийні засоби для прання чи очищення поверхонь, ми прагнемо навести чистоту. І для досягнення цієї мети Український ринок пропонує широкий асортимент різноманітних засобів, як універсальних так і призначених для конкретних цілей. Розібратися споживачам в особливостях цього різноманіття дуже складно. Щороку з’являються нові бренди синтетичних мийних засобів.

Мийні засоби видаляють бруд з різних поверхонь  а також є такі що додатково ароматизують приміщення, однак багато з них є джерелом значної небезпеки так як можуть містити небезпечні хімічні речовини, зокрема канцерогени, токсини, алергени, токсичні речовини для довкілля. Деякі засоби для чищення здатні в значній мірі забруднювати повітря в приміщенні, подразнюючи очі, ніс, горло,  викликаючи головний біль, запаморочення і синдром  хронічної втоми, можуть завдавати чимало шкоди довкіллю.

Купуючи продукцію, необхідно звертати увагу і на інформацію, яку виробник повинен розмістити на упаковці продукції відповідно до вимог Технічного регламенту мийних засобів, затвердженого Постановою КМУ від 20.08.2008 року № 717 із внесеними змінами ПКМУ від 12.06.2013 року № 408. Технічним регламентом визначено, що мийний засіб – будь-яка речовина або препарат, що містить мило та/або інші поверхнево-активні речовини, призначені для прання або очищення. Мийний засіб може бути у формі рідини, порошку, пасти, бруска, плитки, таблетки тощо.

Вимоги Технічного регламенту поширюються на:

– мийні засоби, призначені для прання або очищення та введені в обіг на території України для потреб споживача (користувача);

– мийні засоби, призначені для замочування, полоскання, підкрохмалювання, апретування або вибілювання виробів з тканин;

– мийні засоби, призначені для очищення поверхонь, матеріалів, виробів, механізмів, механічних пристроїв, транспортних засобів та допоміжного обладнання, інструментарію, апаратури тощо;

– інші мийні засоби, призначені для використання під час прання та очищення.

Згідно з пунктом 7 Технічного регламенту рівень повного біологічного розкладу поверхнево-активних речовин, що входять до складу мийного засобу, повинен становити за 28 днів не менш як 60 відсотків (за двоокисом вуглецю) або 70 відсотків (за загальним органічним вуглецем). У разі коли рівень повного біологічного розкладу поверхнево-активних речовин, що входять до складу мийного засобу, є менш як 60 відсотків (за двоокисом вуглецю) або 70 відсотків (за загальним органічним вуглецем), для промислових мийних засобів повинна застосовуватися вимога щодо первинного біологічного розкладу поверхнево-активних речовин. Пункт 8 регламентує рівень первинного біологічного розкладу поверхнево-активних речовин, що входять до складу мийного засобу, на рівні не менш ніж 80 відсотків.

Пункт 10 Технічного регламенту встановлює обмеження щодо вмісту фосфатів та інших фосфорних сполук у мийних засобах на рівні 0,3–0,5 г в рекомендованій кількості та (або) дозуванні. Показник визначається в залежності від виду засобу.

Обираючи мийні засоби, мало хто замислюється, яку небезпеку для здоров’я може становити засіб, що має надмір хімічних речовин. Отож, важливо при придбанні товару, звертати увагу на наявність маркування.

Відповідно до вимог п. 11 Технічного регламенту, мийний засіб маркується шляхом нанесення на зовнішню поверхню пакування чи етикетку напису чіткими літерами, що не змиваються протягом строку придатності такого засобу, із зазначенням:

– найменування та інформації про призначення мийного засобу;

-торговельної марки (за наявності) або торговельного знаку, найменування, місцезнаходження та номера телефону виробника мийного засобу або його уповноваженого представника;

– інформації про склад мийного засобу;

– адреси, зокрема електронної пошти (за наявності), та номера телефону, за якими можна одержати технічний опис інгредієнтів;

– інструкції із застосування, заходів безпеки та спеціальних застережень згідно із законодавством, а в разі їх відсутності – вимог, наведених у ДСТУ ГОСТ 31340:2009 “Попереджувальне маркування хімічної продукції. Загальні вимоги”;

– маси нетто чи об’єму;- строку придатності;

– дати виготовлення;

– умов зберігання (в разі потреби).

Термін придатності або зберігання мийних засобів – це інтервал часу, протягом якого виробник гарантує, що вироблена продукція зберігає свої споживчі властивості у разі додержання відповідних умов зберігання законодавством.

 

Вибираючи мийні засоби, не варто купувати низькоякісну продукцію на стихійному ринку, в невідомому магазині та в упаковці, на якій не зазначено склад товару.

Слід зазначити що  зображення фруктів та овочів на маркуванні рідких мийних продуктів є порушенням законодавства. Відповідно п. 14 Технічного регламенту, маркування пакування рідкого мийного засобу, не повинне містити графічного зображення продуктів харчування, зокрема фруктів, у разі, коли таке зображення може ввести споживача (користувача) в оману стосовно його застосування, крім випадків зображення продуктів харчування разом з речами побуту, що прямо вказують на призначення засобу.

На зовнішню поверхню пакування чи етикетку мийного засобу, що пройшов оцінку відповідності згідно з Технічним регламентом обов’язково наноситься знак відповідності згідно форми та описом, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015р. № 1184 “Про затвердження форми, опису знаку відповідності технічним регламентам, правил та умов його нанесення ”.