Рекомендації щодо запобігання виникнення інфекційних захворювань, пов’язаних з водним шляхом їх поширення

На території Миколаївської області значна кількість  населених пунктів, з початку збройної агресії Російської федерації проти  України,  перебувала  в зоні окупації або тривалий час знаходилися  в зоні постійних бойових дій.  Окремі населенні пункти до теперішнього часу перебувають під постійними обстрілами.

Як наслідок, в деяких населених пунктах області, має місце значні  руйнування шахтних колодязів, водопровідних споруд,  систем централізованого водопостачання. Період дощів, що наразі розпочався, може призвести до розливів  рік, паводків, як це вже сталося на території Київської, Черкаської областей. Затоплення  земель, до речі забруднених внаслідок бойових дій різними хімічними та бактеріологічними чинниками (залишки військової техніки, розірваних снарядів, загиблі тварини, тощо),  може призвести до забруднення поверхневих  вод та підземних водоносних горизонтів, які використовуються як джерела  питного водопостачання.

За результатами лабораторних досліджень питної води, відібраної з початку року під час проведення заходів державного нагляду об’єктів водопостачання встановлено: 72,3% досліджених проб не відповідають вимогам ДСАнПіН2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» за санітарно-хімічними показниками та 20%  – за мікробіологічними, в тому числі, з шахтних колодязів   не відповідають вимогам 46,7% досліджених проб за санітарно-хімічними  і 33,3% за мікробіологічними показниками. Забруднена питна вода може призвести як до хімічних отруєнь так і бути  джерелом  виникнення багатьох кишкових інфекційних захворювань: вірусного гепатиту А, холери, дизентерії, та інших гострих  кишкових інфекцій  тощо.

З метою застереження від негативного впливу  забрудненої води на стан здоров’я та виникнення інфекційних захворювань,   Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївський області нагадує Вам прості правила, яких треба дотримуватися при загрозі забруднення питної води та які  допоможуть залишатися здоровими:

  • уважно вибирати джерело, яке плануєте використовувати для питних потреб, а саме, задовільний санітарно-технічний стан, наявність інформації щодо якості води, наявність попереджувальних табличок  про непридатність води  для пиття;
  • не вживати сиру воду з існуючих джерел водопостачання (свердловин, шахтних колодязів);
  • використовувати для пиття та приготування їжі тільки бутильовану воду;
  • не використовувати сиру воду для миття овочів та фруктів, перед вживанням ретельно їх вимити кип’яченою водою, при споживанні дітьми – обдати окропом;
  • не використовувати сиру воду для миття посуду;
  • не використовувати сиру воду при дотримуванні правил особистої гігієни (наприклад, чищення порожнини роту).
  • При перших ознаках гострих кишкових інфекцій, необхідно відразу звернутися за медичною допомогою до лікаря.

Пам’ятайте, питна вода гарантованої якості – запорука Вашого здоров’я!