З метою обмеження потрапляння на ринковий простір України небезпечних іграшок, постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 року № 151 було затверджено Технічний регламент безпечності іграшок, розроблений на основі Директиви 2009/48/ЄС Європейського Парламенту та Ради Європи від 18.06.2009 року «Про безпечність   іграшок».

Згідно вимог Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого № 151, котрий діє в Україні, до іграшок відносяться вироби, що призначені для використання у грі дітьми віком від 0 до 14 років. Регламент поширюється як на іграшки, що виготовлені підприємствами України, так і на іграшки іноземного  виробництва. Маркування виробу повинно зазначати, для кого призначена продукція: або призначення за віком дитини, або позначення, наприклад, “Не є іграшкою!” чи “Для дорослих колекціонерів”.

Технічнічним регламентом передбачено особливі вимоги до безпечності іграшок та їх обігу на території України. Зокрема, кожна іграшка повинна відповідати певним фізичним, хімічним, механічним та електричним властивостям. Також встановлено вимоги до займистості, радіоактивності та гігієни матеріалів, з яких виготовлена іграшка.

Слід зазначити, що Технічний регламент безпечності іграшок визначає: обов’язки виробників, імпортерів, розповсюджувачів іграшок; істотні вимоги з безпеки іграшок; питання, пов’язані зі складанням декларації про відповідність, нанесенням на продукцію Знак відповідності технічним регламентам, відповідного маркування та попереджувальних застережень.

Виробники під час введення іграшки в обіг повинні забезпечити, щоб іграшка була розроблена та виготовлена відповідно до суттєвих вимог щодо безпечності, повинні складати необхідну технічну документацію та проводити відповідну процедуру оцінки відповідності з обов’язковим нанесенням на продукцію Знаку відповідності технічним регламентам.

Виробники забезпечують, щоб на іграшках, які вони ввели в обіг, було нанесено позначення типу, номера партії, серійного номера чи моделі або іншого елемента, що дає змогу їх ідентифікувати, а у разі, коли розмір або характер іграшки не дає змоги виконати нанесення відповідного позначення, необхідна інформація зазначається на її пакуванні або в документі, що супроводжує таку іграшку.

Також  виробники вказують на іграшці своє найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу, а у разі, коли це не є можливим, – на її пакуванні або в документі, що супроводжує іграшку. В адресі повинне зазначатися одне місце, за яким можна зв’язатися з виробником. Іграшки повинні супроводжуватися інструкціями та інформацією щодо безпечності, згідно з вимогами закону про порядок застосування мов.

Іграшки, у тому числі хімічні речовини, які вони містять, не повинні загрожувати безпеці чи здоров’ю користувачів, коли вони використовуються за призначенням або з урахуванням передбачуваної поведінки дітей.

Маркування, нанесене на іграшку, та інструкції з експлуатації, які супроводжують іграшку, повинні звертати увагу користувачів на небезпеку та ризики заподіяння шкоди під час використання іграшки та шляхи їх уникнення.

Виробник повинен наносити також чітко видимі, розбірливі, зрозумілі та точні попередження на іграшку, прикріплений до неї ярлик (етикетку) або пакування та у разі потреби зазначати попередження в інструкціях з експлуатації, які супроводжують іграшку. Маленькі іграшки, які продаються без упаковки, повинні мати відповідні попередження, прикріплені до них.

Попередження повинні передувати слова “Увага” або “Попередження”.

 

Попередження, які впливають на рішення щодо придбання іграшки, зокрема ті, що визначають мінімальний та максимальний вік користувачів, та інші попередження, повинні зазначатися на споживчій упаковці або бути чітко видимі в інший спосіб для споживача перед купівлею.

Також виробник після проведення оцінки відповідності в обов’язковому порідку наносить на іграшку Знак відповідності технічним регламентам.

Дотримання вимог нового Технічного регламенту, надає можливість Українським споживачам купувати якісну продукцію.

Перед наданням іграшки на ринку розповсюджувачі перевіряють наявність на іграшці знака відповідності технічним регламентам, необхідних документів, інструкцій з експлуатації та інформації щодо безпечності, що складені згідно з вимогами закону про порядок застосування мов, та виконання виробником та імпортером вимог, визначених у Технічному регламенті.

Відповідність іграшки до вимог Регламенту підтверджується нанесенням на кожну іграшку, та (або) її пакування, інструкцію з експлуатації, знаку відповідності технічним регламентам, попереджувальних написів. Купуючи іграшки, остерігайтесь занадто яскравого забарвлення, різкого запаху,   адже малеча тягне іграшку до рота і їсть фарбу, яка може виявитися токсичною і небезпечною для здоров’я.

Розповсюджувачі забезпечують під час перебування іграшки під їх відповідальністю створення таких умов для її зберігання і транспортування, за яких не виникає загрози невідповідності іграшки суттєвим вимогам щодо безпечності, визначеним у Технічному регламенту Безпечності іграшок.