Незабаром розпочнеться весняна посівна компанія. Тому час подбати про якісне насіння ярих культур для отримання гарного урожаю, який в значній мірі буде залежати від того яким насінням будуть засіяні наші поля.

Спеціалісти відділу контролю в сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області  нагадують,  що для посіву необхідно використовувати лише якісне  насіння сортів та гібридів вітчизняної і зарубіжної селекції, яке пройшло державне сортовипробування і було перевірене на посівні якості, про що свідчать відповідні документи встановленої форми, зокрема «Сертифікат, що засвідчує посівні якості насіння».

Під час купівлі насіння  споживач повинен вимагати у продавців документи  на закуплене ним насіння.

Під час реалізації насіння повинно супроводжуватись документами, згідно ДСТУ 4138-2002.

Такі  документи видає споживачеві виробник чи реалізатор насіння. До них відносять:

– «Атестат на насіння» – на оригінальне (добазове) та елітне – (базове) насіння;

– «Свідоцтво на насіння» – на насіння репродукцій (сертифіковане);

– «Свідоцтво на гібридне насіння» – на насіння першого покоління гібридів. Дані супровідні документи виписуються на основі Сертифікату, що засвідчує посівні якості насіння та Сертифікату, що засвідчує сортові якості насіння.

Насіння, яке підлягає реалізації повинно бути затароване і промарковане етикетками встановленого зразка.

Крім того, звертаємо увагу господарств, які мають залишки насіння минулих років і планують використати таке насіння для посіву під урожай 2023 року – перед проведенням висіву необхідно провести його повторну перевірку на посівні якості.

Термін дії Сертифікату на насіння озимих та ярих зернових культур – чотири місяця,  на насіння кукурудзи протруєної – один рік, на насіння соняшнику протруєного – вісім місяців,  отже документи можуть бути прострочені.

На даний час на території Миколаївської області  здійснювати послуги з сертифікації насіння та садивного матеріалу має право  орган з оцінки відповідності, а саме: – Державне підприємство “Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції”

Постійне оновлення сортового і репродукційного складу – важливий фактор збільшення врожаю та поліпшення його якості. При підборі сортів для вирощування необхідно обов’язково звернути увагу на районування, напрямок використання, та такі критерії як потенційна врожайність, якісні показники зерна, стійкість до хвороб та шкідників, стійкість до стресових факторів.

Керівникам господарств, що мають значні обсяги насіння масових генерацій рекомендуємо звернути увагу на своєчасне проведення оновлення насіннєвого матеріалу на вищі генерації та сортозаміну.