14 лютого 2023 року о 09.00 год. в приміщенні Вознесенської районної військової адміністрації за участю начальника Вознесенського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області Руслана Затхей, головного спеціаліста відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Вознесенського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області Сергія Йоржа була проведена онлайн-нарада в форматі ZOOМ з участю представників райвійськадміністрації, спеціалістів державних установ ветеринарної медицини, пасічників, голів територіальних громад, суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність в сфері вирощування сільськогосподарських культур.

Загалом нарада на тему «Профілактика отруєння бджіл» зібрала 20 учасників. Були висвітлені  проблеми, що існують на сьогодні в галузі бджільництва, зокрема стосовно негативного впливу на бджіл зовнішніх факторів. Було акцентовано увагу на проведенні лабораторних досліджень хвороб бджіл, санітарних норм при застосуванні пестицидів агровиробниками під час польових робіт, особливостях застосування хімікатів авіаційним методом. Доведено алгоритм дій при загибелі бджіл, зокрема про оновлення складу постійно діючої комісії із встановлення факту отруєння бджіл, до складу якої повинні обов’язково входити представник органу місцевого самоврядування, представники Держпродспоживслужби, представник територіального органу Національної поліції та інші представники органів виконавчої влади. Учасників наради не оминули увагою питання співпраці пасічників із сільгоспвиробниками та органами місцевого самоврядування. Тільки чітке узгодження дій може попередити негативні наслідки, пов’язані з обробкою сільськогосподарських угідь отрутохімікатами та пестицидами. Тож аграрії мають попереджати пасічників про свої дії заздалегідь, використовуючи для цього, в тому числі, і засоби масової інформації. Керівники громад, у свою чергу, повинні знати, яка кількість місцевих жителів займається бджільництвом. А пасічникам потрібно в обов’язковому порядку повідомляти про місця розташування пасік та кочівлі на території громади. У разі перевезення бджолиних сімей з місця фактичного розташування пасіки, зазначеного під час її реєстрації, власник пасіки зобов’язаний за два календарних дні повідомити органи місцевого самоврядування, на території яких він планує розмістити пасіку, про дату ввезення та вивезення пасік, надати свої контактні дані (номер телефону та адресу електронної пошти).

Пасічник, який не повідомив органи місцевого самоврядування за новим місцем розміщення пасіки про перебування пасіки, бере на себе всі ризики завдання шкоди або загибелі пасіки внаслідок застосування засобів захисту рослин.

Пасіка підлягає реєстрації за місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи, яка займається бджільництвом в органах місцевого самоврядування.

Реєстрація пасіки здійснюється після видачі ветеринарно-санітарного паспорта пасіки (далі – паспорт пасіки) територіальним органом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Наявність та кількість бджолиних сімей у власника пасіки підтверджуються ветеринарно-санітарним паспортом пасіки. У разі відсутності ветеринарно-санітарного паспорта пасіки або записів у ньому про кількість бджолиних сімей (наявних та таких, що перевезені на кочівлю) інформація власника пасіки про наявну кількість бджолиних сімей не береться до уваги.